Prečo (ne)voliť Smer

27. septembra 2023, michalm, Nezaradené

Smer SDD sa deklaruje ako ľavicová, sociálnodemokratická strana.

Keď v roku 1999 založil Robert Fico stranu Smer, málokto predpokladal, že táto strana bude dlhodobo najsilnejším politickým subjektom na Slovensku. Smer dosiahol métu, o ktorej sa ostatným stranám len sníva: v r. 2012 dokázal vytvoriť jednofarebnú vládu. Hlavný podiel na tom má Robert Fico, ktorý sa dokázal vypracovať na najvýraznejšieho politika novodobej slovenskej histórie. Žiaľ, svoj obrovský potenciál sa mu podarilo úspešne premrhať. Či už je to vinou absencie štipky pokory, alebo sa len obklopil nesprávnymi ľuďmi, nasledoval pozvoľný pád, ktorý vyvrcholil vo voľbách r. 2020 a následne po rozkole v strane, kedy preferencie Smeru klesli až pod 10%. Narodil sa však pod šťastnou hviezdou. K moci sa dostali Matovič a po ňom Heger, ktorí pomaly ale isto tlačili preferencie Smeru až k súčasnému topu na rebríčku politických strán.

Môžem povedať, že politická skúsenosť a charizma Roberta Fica dávajú voličom impulz zabudnúť na nekonečné množstvo káuz a kauzičiek, ktoré sú so Smerom spájané.

Volič si po skúsenosti s vládou Oľano jednoducho hovorí: lepšie je voliť menšie zlo…

Už koncom 90-tych rokov odhalil istý mediálny mág, ktorý vraj dokázal aj z vody urobiť kokakolu, kvality mladého ambiciózneho politika. Podarilo sa mu jeho potenciál znásobiť a vytvoriť bezpochyby najvýraznejšieho politika novodobej histórie.

Ficove rétorické, kombinačné a manipulačné danosti mu v istom období dali do rúk prakticky neobmedzenú moc. Ako mnohým pred ním mu však moc zachutila, a to bol už len krôčik k jej zneužitiu. Kauzy ho napokon degradovali na okraj politického spektra, takmer na smetisko politických dejín. To by sa však k moci nesmel dostať istý trnavský podnikateľ, ktorý Fica vzkriesil z popola. Bežný väčšinový volič zrazu pochopil, že machiavellistický vladár je zrejme lepší ako prášilovský hochštapler. A pretože Fico je Smer a Smer je Fico, Ficovi utešene narástli preferencie.

www.idemevolit.sk